English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

solbanner fide
solbanner gsgm
banner kocaelivalilik
banner kocaelibel
tcf
Şampiyona Başladı
acilisDünya Gençler Şampiyonası açılış töreni 13 Eylül 2013 tarihinde Theness Otel'de gerçekleştirildi. Törene Kocaeli Milletvekilleri Zeki Aygün, Sibel Gönül, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Başiskele İlçe Başkanı Mehmet Ustaoğlu, TSF Başkan Vekilleri Mehmet Kaya ve Prof. Dr. Yusuf Doğruer, Asbaşkan Aşkın Keleş, Yönetim Kurulu Üyeleri İslam Yücel, Nihal Duman, Eğitim Kurulu Başkanı Aşkın Taşan, MHK Asbaşkanı Aykut İlker Mete, Kocaeli İl Temsilcisi Halil İbrahim Berzah, kurul üyeleri, veliler ve sporcular iştirak etti.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Gülkız Tulay "52 ülkeden 195 sporcunun katılımıyla gerçekleşecek olan 2013 Dünya Gençler Satranç Şampiyonası'na üçüncü kez ev sahipliği yapıyor olmanın gururunu yaşıyoruz.

Şampiyona öncesi tüm hazırlıklarımızı en ince ayrıntısına kadar tamamladığımız, konaklama sponsoru olarak Antakya Belediyesi'nin değerli desteğini arkamıza aldığımız bu önemli organizasyonu bölgede yaşanan sıcak gelişmeler neticesinde başka bir şehrimize taşımak durumunda kaldık.

Tüm dünya ülkelerinin en gözde buluşma noktalarından biri olan İstanbul çevresinin ulaşım için en uygun konumlardan biri olabileceğini düşünerek, şampiyonayı satrancın son derece yaygın olduğu Kocaeli ilimizde gerçekleştirme kararı aldık. Bu kısa zamanda özveriyle ve hızla çalışan tüm arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Dünyanın elit şampiyonaları arasında yer alan bu şampiyonayı başarıyla organize edebilmenin, geçmiş yıllarda son derece kaliteli organizasyonlara imza atmış ve uluslararası arenada adından takdirle söz ettiren federasyonumuz için büyük önem taşıdığını bir kez daha vurgulamak isterim.

2011 yılında Dünya 16 Yaş Altı Olimpiyatı'na ev sahipliği yapmış, tarihi ve kültürel özellikleriyle tanınan Kocaelimizde tüm sporcu ve konukların iyi vakit geçireceklerini umuyor, centilmenlik ve dostluk içerisinde gerçekleşeceğine inandığım bu şampiyonaya katılan tüm sporculara başarılar diliyorum.

Şampiyonanın gerçekleşebilmesinde çok önemli payları olan Gençlik ve Spor Bakanımıza, Spor Genel Müdürümüze, FIDE yönetimine, Kocaeli Valiliği'ne, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na, ana sponsorumuz İş Bankası'na ve emeği geçen herkese satranç ailesi adına şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Gens Una Sumus" dedi.

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz konuşmasında misafirlerimizi ağırlamaktan mutluyuz ifadelerine yer verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu "Dünya Satranç Şampiyonası kentimiz açısından önemli bir gurur kaynağıdır. Kocaeli'nde tüm spor branşlarına önemli katkılar yapıyoruz. 70'den 70'e herkesin spor yapabileceği alan ve alt yapıları oluşturuyoruz. Karaosmanoğlu "Spor denilince insanın aklına sadece futbol geliyor ama artık bu şartlar değişiyor. Satrancın da zeka sporu olduğunu hem kentimiz hem Dünya kabul kabul ediyor. Her spor güzel ama satranç hepsinden daha güzel. Kocaeli'ndeki tüm ilköğretim çocuklarına satranç takımı hediye ediyor, öğretmenlerini yetiştiriyor ve buna tüm enerjimizle devam ediyoruz. Hedefimiz Kocaeli'nde satranç bilmeyen gencimizin kalmaması" dedi.

Gençlerin bilgisayar ortamında saatlerce vakit geçirmelerinin düşünme, hamle yapma ve adım atma yeteneklerini körelttiğini söyleyen Karaosmanoğlu, satrancın bu noktada devreye girerek plan yapmayı, her zaman bir adım ötesini hesaplamayı, dünyayı ve insan beynini keşfetmeyi öğrettiğini belirtti.

Tüm gençlere satrancı öğretinceye kadar durmayacaklarını ifade eden Karaosmanoğlu, bu anlayışın öncelikle Kocaeli'nde ardından da tüm Dünya'da ilgiyle izleneceğini vurguladı.

Son olarak söz alan Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül Kocaeli'nin sadece sanayi üreten değil kültür ve sanata da önderlik yapabilen ve bunun örneklerini hemen her köşesinde yaşatan bir şehir olduğunu belirtti. İyi olanın kazanacağına inandığını belirten Gönül tüm sporculara başarılar diledi.

Şampiyonanın sembolik açılış hamlesini Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay birlikte gerçekleştirdiler.

52 ülkeden 195 sporcunun katıldığı şampiyona ile ilgili tüm detaylar turnuva sayfasında yer alıyor.

IMG 4052
IMG 4063
IMG 4093
IMG 4124
Asbaşkan Aşkın Keleş, Başkan Vekili Prof. Dr. Yusuf Doğruer ve YK Üyemiz İslam Yücel
IMG 4134
Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz
IMG 4166
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu
IMG 4181
Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül
IMG 8124
IMG 4185
IMG 8143
IMG 8152
Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay
IMG 8187
TSF Başkan Vekili Mehmet Kaya
IMG 8235
IMG 8239
IMG 8242
Sembolik açılış hamlesi


 
Turkish Chess Federation © 2013