English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

solbanner fide
solbanner gsgm
banner kocaelivalilik
banner kocaelibel
tcf
Beşinci Tur
front IMG 473852 ülkeden 195 sporcunun mücadele ettiği Dünya Gençler Şampiyonası'nın beşinci turu 21:25'te tamamlandı. Genel kategoride ilk altı masada oynanan maçların beşi beraberlikle noktalanırken, üçüncü masada mücadele eden GM S.P. Sethuraman, Rus rakibi IM Andrey Stukopin'e karşı siyahlarla iyi açılış hazırlığıyla ve oyun gücüyle kazanmasını bildi. Birinci masada oynayan Alexander Ipatov güzel ve ilginç bir oyun sergilemesine karşı seri başı Yu Yangyi eşitlemek için bulduğu 19...Kac8 ve devamında 21...Axd4 hamleleriyle ne kadar iyi bir savunucu oldugunu da göstermiş oldu.

İkinci masada Vidit ve Duda arasındaki maçta kalite fedaları olmasına rağmen sporcular mücadeleden yarım puan ile ayrılabildiler.

Türk sporculardan Batuhan rakibinin 10.Ae2 ve 11.c3 gibi kötü hamlelerini değerlendirerek kalite öne geçti ve rahat bir galibiyet elde etti.

Vahap ise Mustafa Berkay'a karşı kazanıp 3.5 puana yükseldi. Cemil Can Ali Marandi 16...Kc8 ara hamlesini kaçırarak kalite geri kaldı ve mağlup oldu.

Atilla Köksal Yüksel 2350'lik rakibine karşı kazanarak bu turnuvadaki sürprizlerine devam ediyor.

IM Batuhan Daştan, IM Vahap Şanal, IM Burak Fırat, CM Atillla Köksal Yüksel, CM Cankut Emiroğlu, CM Ege Köksal, Sergen Atay ve Ahmet Eren Topaç bugün maçlarını kazanan Türk sporcular oldular.

Kızlar kategorisinde bu tura 3,5 puan ile lider giren altı sporcu kozlarını paylaştılar. Oldukça çetin geçen karşılaşmaların galibi; WGM Alina Kashlinskaya, WIM Aulia Warda Medina ve WGM Irina Bulmaga oldu. Bu üç usta 4,5 puan ile birinci sırayı paylaşıyorlar.

Birinci masada Alina Kashlinskaya siyahlarla birçok defa rakibini kandırarak güzel bir galibiyet aldı. İkinci masada ise Medina oyun boyu kurduğu baskıyı galibiyetle süslendirdi. Irina Bulmaga da Çinli rakibinin yaptığı taktik hatalarını değerlendirdi ve oyundan galip ayrıldı.

Meri Arabidze, Cori Deysi ve Wang Jue de kazanarak bu yarışta olduklarını bir kez daha gösterdiler.

Cansu Söylemez, Lara Miçooğulları, Gamze Nur Güney ise Türk sporcular arasında bugünkü maçlarından galip ayrılan isimler oldular.

Beşinci tur fotoğraflarını galeride bulabilirsiniz.

Fotoğraf Galerisi
 
Turkish Chess Federation © 2013