English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)

Tournament Menu

solbanner fide
solbanner gsgm
banner kocaelivalilik
banner kocaelibel
tcf
Yu ve Goryachkina Son Tura Lider Girdi
 
Yangyi Yu Aleksandra Goryachkina

Şampiyonanın 12. turu saat 20.30'da tamamlandı. Ter Sahakyan-Yu Yangyi karşılaşmasında; kirpi formasyonunun oluştuğu tipik bir oyun ortasında sıkça rastlandığı üzere alan avantajıyla ne yapacağını bilemeyen beyaz karşısında siyah konumunu geliştirerek piyon kazandı ve partiyi oyunsonuna götürerek rahat bir galibiyet aldı.

Wei Yi-Ipatov maçında ise Petroff Açılışı'nın Steinitz Varyantı'ndan yapısal bir üstünlükle çıkan Wei Yi, Ipatov'un köşedeki atını sadeleştirmesine izin vererek üstünlüğünü kaybetti. Ancak Çinli satranççı ilginç ama şüpheli bir 27.Kf6 hamlesiyle kale feda ederek en azından sürekli şahı olduğu düşüncesiyle Siyah şahın önündeki piyon formasyonunu parçaladı ve oyunu karıştırdı. Partinin kritik anı 29...Şxf6 hamlesiydi. İlk başta partideki devam yoluyla ne fark ettiğini görmek kolay olmasa da 29...Fxf2! Ipatov'a birincilik yolunda önemli bir galibiyet getirebilirdi. Bu hamleyle siyahlar beyazın partide de oynadığı Şg2 fikrini engelleyerek sürekli şaha izin vermeyebilirdi ancak Alexander Ipatov bu önemli fırsatı kaçırarak rakibine yarım puan vermiş oldu.

Vidit-Cori karşılamasında; Grünfeld Savunması'na seyrek rastlanan bir devam yoluyla cevap veren beyaz karşısında siyah belki de kompansasyon elde edeceği düşüncesiyle piyon feda ederek oynadı ancak daha sonra bütün zamanını harcamasına rağmen herhangi bir karşılığı olmadan iki piyon eksik oynamak durumunda kaldı. Parti, zeitnotta fahiş bir hata yapan Cori'nin kalite kaybetmesiyle sona erdi.

Sethuraman-Kovalev maçı ise Şah Hint Açılışı'nın Saemisch varyantında açılıştan sorunsuz çıkan Kovalev daha sonra üstünlüğü ele geçirse de dakik olmayan hamlelerle üstünlüğünü kaybetti. Bununla da yetinmeyen Kovalev oyunun sonunda panikleyip üst üste hatalar yapınca Sethuraman rakibini cezalandırdı ve bu karışık oyunun sonunda gülen taraf oldu.

Son tura girmeden önce en iyi puana sahip Türk sporcular; IM Cemil Can Ali Marandi ve IM Burak Fırat 7,5, M Batuhan Daştan 7,0, Diyap Büyükaşık, IM Vahap Şanal 6,5 ve CM Ege Köksal 6 puana sahipler.

Kızlar kategorisinde ise; Goryachkina-Arabidze karşılaşmasında; ilginç bir oyun sonrası siyahın kaliteye karşı piyonunun bulunduğu bir konumda siyahlar aktif oynamayı tercih edince rakibine oyunu kazanma şansı verdi. Oysa Arabidze hiçbir şey yapmadan beklese bile Goryachkina için bir kazanç yok gibi görünüyordu. Önce vezirleri sonra da kalesini değişen Arabidze bu hatalarının bedelini mağlubiyet ile ödedi.

Rodriguez-Bulmaga: Rakibinin şah kanadındaki zayıflıklardan yararlanmayı başaran Rodriguez, zayıf piyonları finalde birer birer düşürdü ve rakibi Bulmaga'yı terk etmeye zorladı. Rodriguez için güzel bir galibiyet.

Cori-Abdumalik: Beyazın açılıştaki dikkatsiz ve basmakalıp oyununu iyi değerlendiren siyahlar avantajı ele geçirdi ve parti Cori için kâbus gibi bir final ile taş kaybederek bitti. Herhalde Perulu satranççı bu oyunu unutmak isteyecektir.

Kashlinskaya-Padmini: Beyaz taşlarla oynayan Kashlinskaya açılıştan bir şey elde edemeyince taş kesip oyunu berabere bir kale finaline götürmeye karar verdi. Rakibinin de buna bir itirazı olmayınca parti kısa bir beraberlikle sona erdi.

Son tura girmeden önce en iyi puana sahip Türk sporcular; Cansu Söylemez 6, Deniz Fırat 5, Çağla Yaren Aslan 5 puana sahipler.

Bu turdan görüntüleri galeride bulabilirsiniz.

FOTOĞRAF GALERİSİ
 
Turkish Chess Federation © 2013